Weinbau Malatschek - Rother Cyrifandl 2008
Degustováno: 8/2010
Vinařství Weinbau Malatschek hospodaří na svazích Malých Karpat v okolí malé slovenské vesničky Limbach, přičemž filozofie a zpracovatelské postupy se opírají o dávné tradice předků a jejich zděděnou moudrost ve vinohradu i ve sklepě. V této krajině mají rozšíření vinařství na svědomí podle všeho německo-rakouští vinaři, kteří ve 14.století osídlují zdejší hornickou těžbou odlesněné kopce a začínají vysazovat jejich tradiční odrůdy - mezi nimi postupně i Červený a Zelený Silván (Cyrifandl).
Brzo na to se zdejší ‘Limbašský Sylván Silván‘ stal pojmem a vyhledávaným vínem na stolech po celé Evropě a během druhé světové války je zdejší vinařství podporováno investicemi přímo z Německa. Až poválečné politické změny narušují zdejší tradiční německo-rakouský životní styl, původní místní německé obyvatelstvo je odsunuto, majetek nenávratně zabaven a vesnička osídlena slovenským obyvatelstvem. Z původních obyvatel v Limbachu zůstávají prakticky jen smíšená manželství a tradiční výroba vín se tak na dlouhou dobu uzavírá jen do omezené produkce pro vlastní potřebu. Bohužel tím i postupně začíná kulturní devastace původního rázu krajiny, obyvatelé kteří lacině přišli k majetku jej dodnes rozprodávají, krásné horské svahy a vinice jsou postupně zastavovány vilkami a novostavbami.
Ano, když jsem si plánoval cestu po malokarpatské oblasti, hned mě vesnička Limbach na turistické mapě zaujala svou polohou. Malá osada zaříznutá mezi vrstevnice úpatí Malých Karpat, svahy příznivě natočené celodennímu osvitu sluncem a chráněné nepříznivým větrům - fantazie pracuje v představě malé vinařské vesničky někde v rakouském podhůří. Když jsem pak autem Karpaty přejel a dojel do Pezinku, odbočil na vedlejší silnici a blížil se k Limbachu, vinice po pravé ruce spolu s občas se zahlédnutou špičkou kostela moji představu dokreslují. Hned za prvním kopcem se představa vinicemi osázených svahů přelije ve skutečnost. Moderní výstavby, vilky, vinohrady připomíná jen občas jako pomník torzo v podobě zapomenutého sloupku z drátěnky.
Horské vinařství Weinbau Malatschek se na domě pyšní rokem založení 1886. Pan vinař Luboš Malatschek pochází z rodu původních německých obyvatel, kteří měli možnost zde zůstat a umí zasvěceně vyprávět o limbašských dějinách a historii - vše podrobně sepsal i na webových stránkách. Vína se snaží vyrábět citlivým hledáním souladu mezi metodami předků a moderního vinaření, přičemž se pan vinař Malatschek snaží objevit to, čím byl tehdejší Limbašský Sylván Silván tak jedinečný.
Na jeho vinicích jsou vysazeny vesměs staré původní odrůdy, například Rothgipfler, Zierfahndler, Rother Cyrifandel, jejichž selekci a další množení pak dělá ve spolupráci s rakouskými šlechtitelskými stanicemi. Ruční šetrná práce na vinici, kvašení pouze přirozenou přírodní kulturou z vinice, žádné přidané enzymy či jiné moderní berličky, stará metoda Hefesatzlagerung (obdoba francouzské batonage) - to jeho vínům dává autentický malokarpatský projev a upřímný výraz. Díky minimální stabilizaci v lahvi je to stále živé víno, vyžadující skladování v chladu a temnu a pro které je lépe si přijet rovnou k vinaři… Vína jsou lahvovaná do původních vysokých flaší, což spolu s etiketou dokresluje jistou autenticitu.
Neměl jsem bohužel moc štěstí, vína ročníku 2009 teprve půjdou do lahve a ostatní je téměř vyprodáno. Mezi několika ‘zapomenutými’ kousky jsem si dovezl i Rother Cyrifandl, podle etikety 2008. Na etiketě je odrůda uvedena jako Roter Cyrifandl, jedná se o překlep? Alkoholu 12.5%, etiketa ve staroněmeckém stylu, symbol vstupní brány do vinařství se znakem, vinařský dům a kostel svatého Theobalda, okolo sazenice - proč ne, má to nápad Víno s výraznou zlatavě žlutou barvou, které jako celek působí poctivě, na nic si nehraje, chutnal nějak takto původní Limbašský Sylván? Psaným textem nedokáži víno správně uchopit, je to spíše o emocích… Kroužení skleničkou napovídá, že šlo o dobře vyzrálou surovinu. Vůně je na Sylvánské, tak jak jsem měl zatím možnost poznat, pro mě spíše netradiční. Svěží a současně minerálně tajemná, jemně kořenitá a již naleželá, v pozadí troška nazrávajících jakoby ryzlinkových tónů - je to všechno nenápadně jemné a nutí mě to neustále nořit se hlouběji a být pozorný. Na jazyku zapůsobí trochu suverénním a plnějším dojmem, zabalené do slupky vlašských ořechů, svěží kyselinka doprovázená náznakem křemenné kamenitosti… a zase mě to táhne si přičichnout. Vzduchu se toto víno vůbec nebojí, spíše naopak se s časem ještě více otevírá pro mě do zajímava. I když na první pohled se na sebe pozornost nesnaží strhnout (a nebo právě proto), bavilo mě vychytávat jemné tóny a skládat si je zase dohromady.
Trochu škoda, že jsem neměl láhev sebou na Sylvánském mejdanu v Mejtě, bylo by možná zajímavé, jak bych se k tomu postavil naslepo a jak bych se pak i shodl/neshodl s ostatníma Osobně si značím limbašské Weinbau Malatschek jako objev letošního léta…
Diskuze
Výbornej text, tleskám a sliním. Tohle víno na tebe muselo mít dobrej vliv, co si pamatuju, tak to je snad tvůj nejlepší článek :o)))) Nikdy jsem v Limbachu nebyl (pokud vím, protože moje jediná několikadenní návštěva Pezinku je časem jakoby rozmlžená), ale hned jsem zatoužil vyjet a poznat.
:o) nevím jestli dobrej vliv mělo víno nebo setkání s vinařem při cestě do Limbachu ale pohled na vyklučené vinice změněné na stavební parcely z hlediska vinného výletu nepůsobí radostně, z původní vesnice tam už toho moc co poznávat bohužel není, podobně je na tom asi i blízká Rača.
skvelý článok…je pozoruhodné a zároveň zahanbujúce, že som o tomto vinárovi počul prvýkrát…vyberiem sa tam…vďaka za tip
rádo se stalo doporučuji se předem domluvit a zavolat, jestli už je ročník na lahvi (Weinbau Malatschek s lahvováním nespěchá a dává vínům čas) - já jsem bohužel vyrazil naslepo a mám tedy dovezeno jen pár ‘Hojrige’ vzorků.
tý voe, tak tohle je asi první slovenské víno, které jsem fakt zatoužil ochutnat a které budu vytrvale shánět. Dík!
Vína z vinařství Malatschek v ČR distribuuje veltlin.cz. V Praze možno ochutnat dokonce jako rozlévané v restaurantu Fluidum na Vinohradech.
zrovna jsem chtěl napsat, že Bogdan Trojak vozí vína někam do Prahy, takže ochutnat by to snad mělo relativně snadno jít. no a teď už je to i potvrzeno :o)
zní to skvěle, spácháme asi zase přeshraniční návštěvu
Komentář odstraněn… Je to poprvé, co jsem podobný zásah udělal, dělám to nerad, ale využívám moderátorské právo. Ověřil jsem si, že vzniklá debata zavání nepříjemným rodinným sporem a nelíbí se mi, že se to tedy začalo v tomto duchu pitvat právě zde. Nakonec jsem se tedy rozhodl jak jsem se rozhodl, pokud má někdo chuť se v tom šťourat, ať se ozve soukromě o emaily dotčených a může pokračovat v soukromé diskuzi… Vinný Pavouk děkuje za pochopení!
Komentář odstraněn
Komentář odstraněn
Komentář odstraněn
moje emailová adresa je veřejně dostupná v patičce. stejně jsi mi neodpověděl na moji (jedinou, ale z mého pohledu nejdůležitější) otázku.
Je mi líto, že se diskuze posunula tímto směrem. Nemám jak se k tomu vyjádřit, a asi i chápu, že to zde nechce rozmazávat ani sám vinař. Nejlepší doporučení je vyrazit do Limbachu a názor si musí udělat každý svůj - já si to tak taky ještě celé zkusím rozmotat. A tak zní i vzkaz z Weinbau MALATSCHEK, který jsem byl požádán zde zveřejnit:
Roku Páně 1886 můj pra-pra-pra-děda Joseph MALATSCHEK coby člen VII.generace pro svou rodinu (a nyní tedy i nás) zřídil dvě Weinbau familie MALATSCHEK. Dostali jsme tím šanci, aby jsme své známé, kamarády a přátele v roce 2011 pozvali na slavnost otevření 125. sezóny Winarstva na novém místě. Pokud nám bude ,,z hůry" dáno dopěstovat hrozno, všechny zveme na SILVANUSFEST. Společně ochutnáme Limbašský Silván dle tradičního a rodinného postupu.
(Joseph Malatschek - vděčíme mu za šanci pokračovat v jeho Winařství v Limbašských Winicích!) Narodil se 1860 a je stále s námi!!!
CO se nákupu týče - doporučuji dlouho vážit od kud víno nakoupíte. Rozhodně nedoporučuji vinotéku a firmu vinowine.cz, jelikož oni přijmou a potvrdí objednávku a pak vám pošlou mail, že víno není a nebude…i když jej mají v nabídce. Takže pozor na tyto překupnické praktiky.
To je určitě smutná zkušenost, ale nechápu proč je to zrovna tady pod tímto mojím zápiskem podobné zkušenosti a diskuze jsou vítané spíše ve fóru http://www.vinnypavouk.cz/forum/ :o)